Dania jednogarnkowe to przykład kulinarnej harmonii, która od lat łączy prostotę wykonania z pełnią smaku. W tradycyjnej kuchni polskiej potrawy takie jak bigos, fasolka po bretońsku czy zupa gulaszowa odgrywają rolę sycących, rodzinnych posiłków, które można przygotować w dużych ilościach i serwować przez kolejnych kilka dni. Nowoczesne podejście do tych potraw wprowadza nowe i zarazem alternatywne techniki gotowania – możemy postawić na slow-cooking lub przeciwnie – skorzystać z szybkowarów, które przyspieszają proces gotowania. Co więcej, dzisiejsze dania jednogarnkowe coraz częściej inspirowane są kuchniami z całego świata – od pikantnego meksykańskiego chili con carne po egzotyczne curry oparte na warzywach, strączkach i aromatycznych przyprawach. Dzięki temu, choć dania jednogarnkowe są głęboko zakorzenione w tradycji, zyskują nowy, nieco orientalny wymiar, odpowiadając na potrzeby tak bardzo dziś zabieganych osób.
Warzywne jednogarnkowce
Dania jednogarnkowe to z jednej strony mięsne gulasze i potrawki, a z drugiej – ciekawe pomysły na roślinne obiady ze strączkami i warzywami w roli głównej. Teraz możemy do woli sięgać po te sezonowe, takie jak buraki, dynia, papryka, cukinia czy ziemniaki, które pozwolą nam wyczarować rozgrzewające, aromatyczne potrawy idealne na domowy obiad czy wyczekiwaną po ciężkim dniu rodzinną kolację na ciepło. Wypróbuj przepis na risotto z dynią:
Risotto z dynią
Czas przygotowania: 40 minut
Liczba porcji: 4
Składniki:
Sposób przygotowania:
Przepis na aromat? Czas i odpowiednie przyprawy
Jednym z sekretów udanych dań jednogarnkowych jest ich intensywny aromat. Aby go uzyskać, nie trzeba eksperymentować z nieznanymi składnikami, wystarczy skupić się na przyprawach. Cynamon w połączeniu z kuminem sprawdzi się w rozgrzewającym gulaszu, a tymianek i rozmaryn uwydatnią smak warzyw korzeniowych. Gotowanie na wolnym ogniu wydobywa esencję smaków i pozwala na stopniowe uwalnianie aromatów. W Twoich jesiennych potrawach z pewnością doskonale sprawdzą się też kostki bulionowe Knorr, które nadadzą głębi smaku takim daniom jak gulasze, zapiekanki, makarony, risotta czy paelle. Wypróbuj ten trick w zapiekance gyros z makaronem:
Zapiekanka gyros z makaronem
Czas przygotowania: 45 minut
Liczba porcji: 4
Składniki:
Sposób przygotowania:
Mniej naczyń, więcej smaku
Wydawać by się mogło, że dania jednogarnkowe to wybór „na szybko”. Ale nic bardziej mylnego! Tajemnica dania jednogarnkowego tkwi w tym, by gotowanie go w jednym naczyniu wydobywało z poszczególnych składników ich głębię i charakterystyczny aromat. To proces, podczas którego smaki zyskują czas na zharmonizowanie się i wzajemne uzupełnienie. Jednogarnkowe dania to sztuka, w której liczy się precyzja przygotowania i przemyślana kolejność składników. Zamiast je upraszczać, wykorzystaj ich potencjał. W ten sposób w jednym garnku kryje się pełnia kulinarnej harmonii. Przygotuj aromatyczne curry z dynią i ciecierzycą, które z pewnością zachwyci Twoich bliskich niecodziennym smakiem:
Curry z dynią i ciecierzycą
Czas przygotowania: 35 minut
Liczba porcji: 4
Składniki:
Sposób przygotowania:
Smaki, które rozgrzewają
Jesienne dania mają w sobie coś magicznego — potrafią rozgrzać nie tylko ciało, ale i duszę. Bogactwo smaków, które dominują o tej porze roku, to przede wszystkim sycące połączenia strączków lub mięsa, warzyw i aromatycznych przypraw. Gulasz pachnący papryką, leczo z kolorowymi warzywami czy wyraziste chili con carne wypełnią jesienną kuchnię ciepłem i intensywnymi zapachami. Potrawy te łączą słodycz pieczonej papryki, ostrość chili czy delikatność warzyw, wprowadzając w przytulny, jesienny nastrój:
Jesienny gulasz z soczewicy
Czas przygotowania: 60 minut
Liczba porcji: 4
Składniki:
Sposób przygotowania: