Historia marki Knorr

Knorr to marka produktów żywnościowych należąca do międzynarodowej korporacji Unilever.

 

Knorr fabryka.JPGProdukty marki Knorr pojawiły się w Polsce już w 1932 roku, kiedy to Knorr kupił fabrykę w Poznaniu. Produkowano w niej koncentraty, płatki owsiane i przyprawy. Nasze babcie pamiętają zapewne zasmażkę Knorra Mondamin – sztandarowy produkt z tamtych czasów. W 1939 roku wielkość produkcji w fabryce osiągnęła 1000 ton w skali roku. Działania wojenne spowodowały zniszczenia około 35% zabudowy fabryki a późniejsza nacjonalizacja zakładów produkcyjnych spowodowała, że Knorr nie mógł sprzedawać swoich produktów na rynku polskim. Zupy, sosy i przyprawy Knorr wróciły do polskich sklepów - a Knorr do Poznania – wraz z otwarciem polskiego rynku w 1992 roku.

 

zdjęcieDoświadczenie i wiedza pracowników fabryki miały istotny wpływ na decyzję o ulokowaniu na terenie zakładów nowego wydziału produkcji zup w kartonach i opakowań foliowych. Zupy z Poznania trafiają więc na stoły milionów konsumentów w całej Europie.

 

W lutym 2009 roku na terenie zakładów zostało otwarte regionalne centrum rozwojowe płynnych produktów żywnościowych. Opracowywane są w nim receptury, procesy produkcyjne oraz opakowania dla zup, sosów i ketchupów, sprzedawanych na całym świecie pod markami Knorr i Hellamnn’s.

 

zdjęcieCelem marki Knorr jest dostarczenie polskim konsumentom doskonale smakujących produktów. Zawsze staramy się, aby trafiały one w polskie gusta i smaki. Wiemy, że tak się dzieje chociażby z corocznych już nagród w konkursie „Produkt Roku”. Marka Knorr od 4 lat zdobywa tę nagrodę w różnych kategoriach. W roku 2011 produkty marki Knorr wygrały w kategorii buliony, sosy sałatkowe, sosy w torebkach, zupy do gotowania w torebkach oraz zupy Instant.

 

 

Kategorie produktowe marki Knorrzdjęcie

  • Fixy

  • Sosy

  • Przyprawy

  • Zupy

  • Buliony

  • Sosy sałatkowe

  • Dania gotowe

  • Gorący Kubek

  • Nudle 

 

 

zdjęcieZałożyciele marki Knorr Carl Heinrich Knorr i jego synowie byli pionierami we wprowadzaniu na rynek żywności łatwej w przygotowaniu, o dobrym smaku i przystępnej cenie. Zaczynali w Heilbronn w Niemczech od suszenia i rozdrabniania lokalnie uprawianej cykorii, którą z kolei sprzedawali producentom kawy.

 

zdjęcie zdjęciePotem eksperymentowali z innymi roślinami i warzywami sezonowymi. Chcieli, poprzez suszenie, zachować ich wartości odżywcze i naturalny aromat. Pierwsze próby pakowania zup - będących początkowo mieszanką mąki, suszonych warzyw i grzybów - podjęli w 1873 roku. Kilkanaście lat później uruchomili produkcję kostek bulionowych.

 

Knorr to marka, która wprowadziła pierwszy na świecie koncentrat do zup, pierwszy na świecie bulion w kostkach oraz Bulionetkę - bulion w postaci żelu oraz stworzyła kategorię Fixów.

 

Ciekawostki

  1. Czy wiesz, że w logo, którym marka Knorr posługuje się do dzisiaj, znajduje się oryginalny podpis założyciela Carla Heinricha Knorr ’a?

  2. Czy wiesz, że obecne logo Knorr jest już jego 8 odsłoną?

  3. Czy wiesz, że Knorr to marka nr 1 w portfolio koncernu Unilever?

  4. Czy wiesz, że Knorr jest pionierem we wprowadzaniu na polski rynek Fixów i Gorących Kubków?

  5. Czy wiesz, że najlepiej sprzedającym się Fixem Knorr w Polsce jest Fix Spaghetti Bolognese Knorr?

  6. Czy wiesz, że po raz pierwszy na rynku światowym Fixy pojawiły się w 1908 roku, zaś w Polsce w 1993?

  7. Czy wiesz, że buliony w kostkach po raz pierwszy pojawiły się na rynku w 1912 roku?

  8. Czy wiesz, że bulion o konsystencji żelu o nazwie Bulionetka, wprowadzony na rynek w 2009 roku, zawiera o połowę mniej tłuszczu i 40% mniej soli, niż tradycyjne kostki bulionowe?

  9. Czy wiesz, że główna siedziba Knorr w Niemczech mieści się w przy ulicy Knorrstrasse 1?

  10. Czy wiesz, że stworzone przez Knorr Fixy, po raz pierwszy wprowadzone zostały na rynek w 1974 roku?

 

książeczka

 

Pobierz książeczkę historyczną