Wczesny ranek, ludzie biegający z koszykami między drzewami, które spowija delikatna mgła. Wszędzie cisza, słychać jedynie trzask łamanych gałęzi. To nie fragment filmu przyrodniczego, ale opis grzybobrania, które wczesną jesienią staje się niemal narodowym sportem Polaków. Do lasu ruszają wszyscy, w poszukiwaniu grzybów, stanowiących aromatyczny składnik wielu pysznych dań.
W Polsce znajdziecie około pięciu tysięcy gatunków grzybów, z których tylko część jest jadalna. Zbierane są najczęściej: maślaki, borowiki, podgrzybki, opieńki, rydze, kurki oraz smardze. Te gatunki znacie zapewne nie tylko ze sklepów, ale przede wszystkim z bazarków osiedlowych, na których wrześniową porą wręcz kwitnie handel leśnymi dobrami. Szef kuchni Knorr pomoże wprowadzić do waszego menu te aromatyczne składniki, które szczególnie jesienią smakują wyjątkowo. Zapraszamy!
Mięso z grzybami
Połączenie mięsa z grzybami to już kulinarna klasyka. Grzybowe sosy, dodatek marynowanych kurek lub podgrzybków stanowi kwintesencję aromatycznej i smacznej kuchni. Z tym składnikiem łączymy prawie każdy gatunek mięsa. Świetnie sprawdzi się w tej roli zarówno drób, jak i wołowina czy wieprzowina. Niezastąpiona wręcz jest dziczyzna, tworząca leśną kompozycję z każdym rodzajem grzybów oraz dodatkiem estragonu czy owoców jałowca.
Jesienną porą warto urozmaicić codzienne menu obiadowe o grzyby, które stworzą niepowtarzalne zestawienie, dodając daniom głębokiego i niepowtarzalnego aromatu. Chyba każdy zna tradycyjny sos z maślaków. Ten pyszny dodatek często stosuje się do ziemniaków, makaronu lub polewa nim wcześniej usmażone mięso. Gwarantuje oryginalny smak, zmieniając zupełnie tradycyjne dania. Spróbujcie połączenia wieprzowiny z grzybowym aromatem. Szef kuchni Knorr szczególnie poleca polędwiczki wieprzowe w grzybowym sosie.
Polędwiczki wieprzowe w grzybowym sosie
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
Sposób przygotowania:
Grzybowe kanapki
Grzyby, jak wspomnieliśmy, nieodłącznie kojarzą się z daniami obiadowymi. Warto jednak rozszerzyć kulinarne zainteresowania i spróbować grzybów, jako dodatków do pieczywa. Na pierwszy plan wysuwają się marynaty. To istotnie świetny pomysł na wzbogacenie tradycyjnej bułki. Nie wszyscy jednak cenią kwaśny smak, dlatego też spróbujcie grzybów w wersji duszonej lub smażonej, które będą świetnym uzupełnieniem kanapek. Propozycją na przyjęcie lub pyszną kolację mogą być tosty podawane na ciepło, przepełnione grzybowym aromatem. Nie wymagają wielu godzin spędzonych w kuchni. Wystarczy zadbać o świeże grzyby i kilka dodatków, które wspólnie tworzą to wyjątkowe danie. Na smaczne zakończenie dnia polecamy grzybowe tosty. Będzie pysznie!
Grzybowe tosty
Czas przygotowania: 5 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
Sposób przygotowania:
Włoski smak z polskiego lasu
Dania z grzybami to domena nie tylko kuchni polskiej. W każdym kraju grzyby stanowią bardzo ważny składnik menu, przede wszystkim dzięki ich łatwej dostępności, uniwersalnemu zastosowaniu i bogatemu aromatowi. W naszej tradycji na grzybach opieramy wiele potraw, takich jak: zupy, sosy, sałatki czy nadzienia. Wybierając się na lunch do włoskiej restauracji, zobaczcie, jak wiele potraw zawiera grzybowy składnik. Pomijając najpopularniejszą chyba pizzę, warto spróbować makaronów z sosami grzybowymi czy risotta, przygotowywanego tradycyjnie z leśnymi dodatkami. To prawdziwa kulinarna poezja!
Wykorzystując tradycyjne polskie grzyby, łatwo przeniesiecie słoneczną Italię do swojej kuchni. Niezależnie od pory roku przygotujcie aromatyczny makaron z sosem, który zachwyci każdego miłośnika leśnych smaków. Do sosu często dodawane jest mięso, tworząc z makaronem wykwintną potrawę, którą zaserwujecie nawet podczas eleganckiego przyjęcia. Jeśli rozsmakowaliście się w kuchni włoskiej, nie zapominajcie o popularnym daniu, jakim jest risotto. Z grzybami smakuje wyśmienicie. Na każdą okazję polecamy grzybowe risotto z kurczakiem.
Grzybowe risotto z kurczakiem
Czas przygotowania: 60 minut
Ilość osób: 8
Składniki:
Sposób przygotowania: