Sezon narciarski w pełni, co cieszy wszystkich miłośników zimowego szaleństwa. A jak narty, to też oczywiście ciepła, sycąca, pyszna i wyjątkowa kuchnia góralska. Kto ma ochotę na aromatyczną karkówkę albo pieczoną kiełbaskę - ręka w górę! Dla każdego znajdzie się coś dobrego!
„Jak jest zima, to musi być zimno” - brzmi jeden z najpopularniejszych cytatów z legendarnego filmu "Miś" w reżyserii Stanisława Barei. Da się to odczuć szczególnie na stoku.
Gdy po całych godzinach szusowania pośród najwyższych górskich szczytów poczujemy ochotę na coś smakowitego, spróbujmy dań bazujących na tradycyjnych góralskich przepisach. Szczególnie, że to właśnie zimą powinniśmy sięgać po zdecydowanie obfitsze dania. Dlaczego? Gdyż jest to naturalny odzew naszego organizmu.
„Gdy jest zimno, nasz organizm potrzebuje znacznie więcej energii, żeby wyrównać bilans cieplny. Automatycznie domaga się jedzenia bardziej kalorycznego, a więc przede wszystkim tłuszczu zawierającego sporą dawkę energii, będącego naszym naturalnym materiałem termoizolacyjnym. Pamiętajmy jednak o dobrze zbilansowanej diecie i starajmy się nasze jedzeniowe potrzeby zaspokajać również zdrowszymi tłuszczami, zawartymi na przykład w mięsie ryb”, twierdzi żywieniowiec marki Knorr, Iwonna Niegowska.
"Co ci powiem, to ci powiem, ale ci powiem, że..."
... góralskie jedzenie świetnie smakuje. Zwłaszcza zimą, gdy oddajemy się swoim ulubionym sportowym szaleństwom. Górale od wieków zmagają się z cięższymi warunkami atmosferycznymi i ciągle przekazują sobie z pokolenia na pokolenie tradycję dotyczącą kulinarnych tajników. Dzięki temu mieszkańcy południowej Polski mają jedną z najbardziej charakterystycznych kuchni w naszym kraju. Oscypek czy kwaśnica to tylko jedne z kilku sztandarowych i chlubnych skarbów Podhala.
Co jest znamienne dla kuchni góralskiej? Dania są proste i sycące, często też tłuste, ale jednocześnie bardzo wyraziste w smaku. Charakterystyczne dla kuchni z południa naszego kraju jest częsta obecność produktów już wcześniej przetworzonych, co korzystnie wpływa na ich smak, jak choćby kwaszonej czy kiszonej kapusty albo wędzonego mięsa.
Co ceper o zupie góralskiej wiedzieć powinien
Zupy są bardzo ważnym elementem tradycyjnej góralskiej kuchni. Tłustsze, o dosadnym smaku, od wielu lat sprawdzają się przy niższych temperaturach. Najczęściej przyrządzane są na wędzonym mięsie. Rozgrzewają i smakują, świetnie uzupełniając kalorie spalone na stoku. Najbardziej góralska zupa? Ze śpiewem na ustach padnie odpowiedź "Kwaśnica". Niegdysiejszy hit zespołu Golec uOrkiestra poświęcony w całości temu daniu na trwale zakorzenił je w powszechnej świadomości – toż to góralski klasyk. Istotne, by kwaśnicy nie mylić z kapuśniakiem. Ta klasyczna przygotowywana jest na wędzonych żeberkach baranich z dużą ilością kwaszonej kapusty i jej sokiem, z dodatkiem ziemniaków, czasem również grzybów.
Kwaśnica na żeberkach
Czas przygotowania: 90 minut
Ilość porcji: 4
Składniki:
- wędzone żeberka - 50 dag
- słonina - 10 dag
- Rosół wołowy Knorr - 1 sztuka
- kiszona kapusta - 50 dag
- marchewka - 1 sztuka
- pietruszka - 1 sztuka
- cebula - 1 sztuka
- ząbek czosnku - 1 sztuka
- kilka ziaren ziela angielskiego
- liść laurowy - 2 sztuki
Sposób przygotowania:
Górale mają także swoją autorską interpretację żurku. W ich wydaniu ta zupa przygotowywana jest na żeberkach i z dodatkiem grzybów. Danie o zamierzonym smaku przygotujemy z pomocą Żurku na wędzonce Knorr:
Żurek góralski z wędzonką
Czas przygotowania: 90 minut
Ilość porcji: 6
Składniki:
- żeberka – 0,5 kg
- marchew - 1 sztuka
- Żurek na wędzonce Knorr - 1 opakowanie
- por - 0,5 sztuki
- seler - 0,5 sztuki
- ziemniaki - 3 sztuki
- cebule - 2 sztuki
- suszone borowiki - 100 g
- kminek
- majeranek
- ziele angielskie
- liść laurowy
- pieprz
Sposób przygotowania:
Czerwone korale, czerwone niczym… żurawina
Kiedyś była tylko dodatkiem do najpopularniejszej przekąski rodem z gór, czyli oscypka, ale w końcu dostrzeżono ogromne zalety jej obecności również w innych daniach. O czym mowa? O żurawinie. To typowy dla Podhala owoc i to nie tylko ze względu na podobieństwo do korali, tak chętnie przywdziewanych przez góralki.
Żurawina jest bogata w witaminę C. Jej smak jest na tyle uniwersalny, że znakomicie będzie współgrać nie tyko z serami, ale także z mięsem w pierogowym farszu. Porada od „starego” górala? Najlepsze pierogi to te odgrzewane na patelni z zacną zawartością gruli, czyli skwarek!
Pierogi z mięsem i żurawiną
Czas przygotowania: 90 minut
Ilość porcji: 6
Składniki:
- mięso wołowe - 400 g
- Esencja do duszonych mięs Knorr - 1 sztuka
- żurawina suszona (namoczona w ciepłej wodzie) - 3 łyżki
- cebula - 2 sztuki
- marchew - 1 sztuka
- ziele angielskie - 3 ziarna
- liść laurowy - 2 sztuki
- olej - 1 łyżka
- mąka pszenna - 300 g
- woda ciepła niepełna szklanka
- masło - 1 łyżka
Sposób przygotowania:
Rada szefa kuchni: Do tego przepisu możesz również użyć gotowanej wołowiny z rosołu.
Po żurawinę warto sięgać nie tylko przy okazji wyjazdu w górskie rejony, ale także na co dzień w naszej domowej kuchni. Gdy brakuje pomysłu na urozmaicenie dania, wystarczy dodać te czerwone owoce i potrawa od razu zyska na smaku oraz wykwintności. Podczas weekendowych spotkań z przyjaciółmi możemy przygotować na przykład polędwiczkę wieprzową, której aromat podkreśli Przyprawa do wieprzowiny Knorr, a której dodatkowych walorów nada prosty w przygotowaniu sos żurawinowy.
Rybka na plaży i na stoku
Ryby nie są domeną tylko i wyłącznie nadmorskich miejscowości. Górale mają też świetne sposoby na przygotowanie skarbów ze swoich wód. A mają się czym pochwalić, bo pochodzące z górskich potoków pstrągi to prawdziwe rybne rarytasy, które najlepiej smakują grillowane lub pieczone. Pasuje do nich wiele dodatków, także typowo góralskich jak grzyby i wędzony boczek.
Pieczony pstrąg z boczkiem
Czas przygotowania: 60 minut
Ilość porcji: 4
Składniki:
- świeży, patroszony pstrąg z głową - 4 sztuki
- Sos borowikowy Knorr – 1 opakowanie
- Przyprawa Uniwersalna Delikat Knorr
- wędzony boczek w plastrach - 200 g
- pieczarki - 100 g
- ząbek czosnku - 4 sztuki
- mała gałązka świeżego rozmarynu - 4 sztuki
- cytryna – 0,5 sztuki
- śmietana 18% - 150 ml
- pieprz
- woda - 150 ml
Sposób przygotowania:
Pstrąg jest rybą najpowszechniejszą dla góralskiej kuchni. Jednak każdą rybę można przygotować tak, aby miała góralski charakter. Wówczas danie będzie znacznie bardziej sycące. Wszystkie składniki doskonale połączy Naturalna Przyprawa do kurczaka łagodna Knorr:
Zapiekana ryba po podhalańsku
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- filety z ryby - 600 g
- marchew - 2 sztuki
- seler - 1 sztuka
- ziemniaki - 2 sztuki
- suszone śliwki - 50 g
- ząbek czosnku - 1 sztuka
- sok pomidorowy - 1 szklanka
- Naturalna Przyprawa do kurczaka łagodna Knorr - 1 łyżka
- śmietana - 2 łyżki
- cytryna - 1 sztuka
- mąka - 1 łyżka
- natka pietruszki - 1 sztuka
- masło - 1 łyżka
- olej do smażenia - 1 łyżka
- Przyprawa Uniwersalna Delikat Knorr - 15 g
- cebule - 2 sztuki
Sposób przygotowania:
Smacznego!