Komunikat prasowy

Kochana Babciu, Kochany Dziadku - czas na pyszny obiad!

2016-01-21
Kochana Babciu, Kochany Dziadku - czas na pyszny obiad!

Całe życie jesteśmy przez nich rozpieszczani, dlatego chociaż raz w roku role mogą, a wręcz powinny się odwrócić! Dni Babci i Dziadka, przypadające odpowiednio 21 i 22 stycznia, trzeba odpowiednio celebrować. Jak? Przygotowując dla wyjątkowych gości pyszny obiad!        

Pyszna, tradycyjna, domowa kuchnia, pełna serca włożonego w przygotowywane posiłki? Oczywiście ta babcina! Babcie są zazwyczaj mistrzyniami wielu potraw, których smaków nie potrafimy odnaleźć już nigdzie indziej. To dziadkowie są od rozpieszczania, a babcie szczególnie chętnie posługują się w tym celu swoimi pysznymi daniami. Nigdy nie wierzą w pełne brzuchy wnuków, co chwilę proponując dokładkę. Ileż to razy po obiedzie u babci ciężko było odejść od stołu? Czas się im odwdzięczyć! Oto kulinarne pomysły od szefów kuchni Knorr.

Gotować trzeba uczyć się od najlepszych!

Wyjście do restauracji na wspólnie zaplanowaną kolację lub obiad z pewnością jest atrakcyjnym rozwiązaniem, ale jednak zbyt prostym! Nasi najbliżsi docenią ten gest i poczują się wyróżnieni, ale jeszcze większą radość da im pewność, że przygotowaliśmy coś specjalnie z myślą o nich albo… razem z nimi. Jeśli w dzieciństwie nie podpatrywaliśmy kulinarnych sztuczek babci, czas to nadrobić. Zaproponuj wspólne przygotowanie wykwintniejszego obiadu, ale w trakcie którego będzie tylko Cię nadzorować i podpowiadać swoje sposoby sprawdzone przez lata. Przypalasz nawet wodę na jajko? To tym bardziej poproś babcię o kilka wskazówek, żeby mieć chociaż blade pojęcie o gotowaniu! Jeśli natomiast sam lub sama lubisz coś „upichcić”, to świetnie, bo porównasz nowsze podejście do kuchni z bardziej tradycyjnym.

Tymi potrawami zachwycisz dziadków

Sprawdź kilka propozycji na pyszne potrawy, które powinny zasmakować wyjątkowym gościom w tym dniu, a jednocześnie nie sprawią większych problemów podczas przyrządzania. Tak się złożyło, że święto bardzo mocno kochających nas osób przypada w środku zimy. Przy niższych temperaturach wszyscy chętnie sięgamy po rozgrzewające potrawy. Dlatego świetnym wyborem będzie…

Zupa!

Te najlepsze rozgrzeją nas nie tylko swoją temperaturą, ale również odpowiednim przyprawieniem oraz barwą. „Jeśli przechowaliśmy jeszcze zakupioną w jesieni dynię lub zamroziliśmy jej miąższ, to doskonałym pomysłem będzie krem z dyni z szafranem. Szczypta papryczki chili nada jej ostrości, a pokruszony ser feta doda wykwintności”, opowiada szef kuchni Knorr, Piotr Murawski:

Zupa z dyni z szafranem

Składniki:

- dynia piżmowa - 1 kg

- ząbki czosnku - 2 szt.

- Rosół z kury Knorr - 1 szt.

- cytryny - 2 szt.

- śmietanka - 1 szklanka

- ser feta - 1 opak.

- cebula - 2 szt.

- szafran - 1 opak.

- papryczka chili - 1 szczypta

- woda - 1.5 l

- oliwa - 4 łyżki

Sposób przygotowania:

  1. Dynię obierz, pozbądź się pestek, a miąższ pokrój na mniejsze kawałki.
  2. Cebulę i czosnek posiekaj i podsmaż na oliwie w szerokim garnku.
  3. Gdy się zrumienią, wlej 1,5 l wody i dodaj dwie kostki rosołowe Knorr, by smak dania był intensywny.
  4. Zagotuj bulion, dodaj dynię i gotuj całość przez ok. 20 minut, aż składniki zmiękną.
  5. Po tym czasie wlej do zupy śmietankę i dodaj połowę sera, chili oraz szafran.
  6. Gotuj kolejne 10 minut. Następnie zmiksuj zupę na gładki krem. Dopraw startą skórką z cytryny i podawaj z kawałkami pokruszonego sera.

Natomiast jeśli nie mamy dostępu do dyni o tej potrze roku, to pyszną alternatywą będzie… domowy rosół! Być może nie dorównamy babci i jej mistrzowskiemu bulionowi, który przynosił ulgę podczas przeziębienia w czasach dzieciństwa, ale na pewno zyskamy jej uznanie. A zatem czas na rosół królewski! „Dzięki kawałkom delikatnej wątróbki i duszonym pieczarkom staje się daniem bardzo eleganckim, ale i treściwym. Idealny smak wywaru na rosół gwarantuje połącznie w nim różnych mięs – szlachetnej wołowiny i wiejskiej kury, która nadaje zupie piękny kolor i odpowiednią tłustość. Rosół królewski warto podawać z francuskimi kluskami z lanego ciasta, lub jeśli wiemy, że goście bardziej się ucieszą - z cieniutkim makaronem”, zachwala Piotr Murawski, kulinarny ekspert Knorr i dodaje kilka fachowych rad. „Idealny rosół musi gotować się długo - im dużej, tym lepiej. Musi być tłusty – tak, by pływały na nim tzw. oka. Kolor ma mieć żółtozłoty, a serwować go należy, gdy jest naprawdę bardzo gorący”.

A pomidorówka? Ta tradycyjna to stały element dziecięcego menu. A może teraz warto przygotować jej nowatorską wersję? Egzotyczne wydanie, na przykład zainspirowane wyrazistymi smakami kuchni hinduskiej, zaskoczy dziadków. Zaserwuj im tylko z pozoru zwykłą zupę pomidorową i zobacz, jaka będzie ich reakcja na nowe doznania kulinarne.

Indyjska zupa pomidorowa

Składniki:

- pomidory w puszce - 2 opak.

- mleko kokosowe z puszki - 1 opak.

- Bulion na włoszczyźnie Knorr - 1 szt.

- woda - 400 ml

- cebula - 1 szt.

- świeży imbir (3 cm kawałek) - 1 szt.

- ząbek czosnku - 2 szt.

- papryczka chili - 2 szt.

- liść laurowy - 1 szt.

- kmin rzymski - 1 łyżeczka

- kolendra - pół łyżeczki

- garam masala - pół łyżeczki

Sposób przygotowania:

  1. Podgrzej olej w dużym garnku. Posiekaj cebulę i czosnek, zetrzyj imbir na tarce. Dodaj do oleju i smaż, aż cebula będzie miękka.
  2. Posiekaj chili. Następnie dodaj do cebuli chili, liść laurowy, kmin rzymski, kolendrę i garam masalę. Smaż przez około 4-5 minut i dodaj pomidory.
  3. Dolej mleko kokosowe i 400 ml wody. Następnie dodaj kostkę rosołową Knorr, by danie było doskonale doprawione.
  4. Gotuj około 15-20 minut, a następnie zmiksuj blenderem. Podawaj z chlebem.

A co na drugie danie?

Pierogi!

To one pozwolą nam popuścić wodze fantazji. Babcie mają jakąś zaskakującą umiejętność przygotowywania idealnego ciasta. Zazwyczaj jest puszyste i delikatne. Dlatego zaczerpnij od nich wszelkich informacje na ten temat. Do ciebie będzie należał farsz – to on zachwyci dziadków! Spróbuj klasycznego dla naszej kuchni farszu mięsnego. Odpowiednio mięsny i dobrze zbalansowany smak pomoże ci uzyskać Przyprawa do mięsa mielonego Knorr. A kiedy uformujesz pierogi w kształcie sakiewek, dodatkowo zyskasz podziw wyjątkowych gości:

Pierogi z mięsem mielonym w stylu gruzińskim

Składniki:

CIASTO NA PIEROGI:

- mąka pszenna - 1 kg

- jajka - 2 szt.

- ciepła woda - 300 ml

FARSZ:

- mięso mielone wieprzowe - 150 g

- Przyprawa do mięsa mielonego Knorr - 1 opak.

- mięso mielone jagnięce - 300 g

- mięso mielone wołowe - 150 g

- kumin mielony - 1 łyżeczka

- czerwona papryczka chilli - 2 szt.

- ząbki czosnku - 3 szt.

- świeża kolendra - 1 pęczek

- natka pietruszki - pół pęczka

- koperek - pół pęczka

- Rosół z kury Knorr - 2 szt.

Sposób przygotowania:

  1. W misce wymieszaj mąkę z jajkami, dodając ciepłą wodę. Powoli wyrób ciasto tak, aby było elastyczne. Odstaw na 30 minut w chłodne miejsce.
  2. W drugiej misce połącz mięsa mielone z posiekanymi ziołami, mielonym kminkiem, posiekanym chili i czosnkiem, dopraw Przyprawą do mięsa mielonego Knorr. Kompozycja nada wyrazisty smak mięsa. Farsz dokładnie wymieszaj.
  3. Ciasto przełóż na stolnicę obsypaną mąką. Urywając małe kęsy, rozwałkuj je na cienki placek, a następnie za pomocą szerokiej szklanki lub specjalnego wycinaka wytnij krążki.
  4. Na środek krążka nałóż łyżeczkę farszu, brzegi ciasta zwilż wodą, a następnie brzegi zbieraj, łącząc ze sobą kawałek za kawałkiem, aż uformuje się mała sakiewka.
  5. W garnku nastaw wodę. Dopraw ją do smaku kostkami rosołowymi. W gotującym się wywarze gotuj powoli pierogi przez około 5-7 minut.

Inny pomysł?

Schab!

Niemal pewne, że dziadkowie z uznaniem spojrzą na takie kulinarne dzieło. W dniu ich święta z pewnością zasmakuje im pieczony schab ze śliwką w sosie majerankowym. Na Twojej głowie będzie tylko przypilnowanie odpowiedniej długości pieczenia i temperatury. O smak mięsa zadba Przyprawa do mięs Knorr. Schab będzie doskonale przyprawiony, lekko przyrumieniony. A jeśli przyrządzisz jeszcze sos, to będzie prawdziwe kulinarne arcydzieło!

Pieczony schab ze śliwką w sosie majerankowym

Składniki

- schab środkowy bez kości  - 1.5 kg

- śliwki suszone bez pestek - 300 g

- Esencja do sosu pieczeniowego ciemnego Knorr - 1 szt.

- Przyprawa do mięs Knorr - 2 łyżki

- olej roślinny - 4 łyżki

- musztarda sarepska - 3 łyżki

- majeranek suszony - 65 g

- olej - 50 ml

- cebula szalotka, mała - 1 szt.

- śmietana 18 % - 2 łyżki

Sposób przygotowania:

  1. Mięso oczyść z błon. W schabie po całej długości po środku mięsa zrób około 2 cm nacięcie. W środek włóż suszone śliwki.
  2. Przyprawę do mięs wymieszaj z olejem i musztardą. Powstałą marynatą dokładnie natrzyj schab, dzięki czemu będzie bardzo aromatyczny. Pozostaw co najmniej na jeden dzień w lodówce, aby marynata przeniknęła w głąb mięsa. Tuż przed pieczeniem mięso obsmaż ze wszystkich stron na patelni, a następnie obtocz w rozsypanym na folii aluminiowej majeranku (60 g). Mięso zawiń w folię aluminiową.
  3. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 190°C przez około 50 minut. Po upieczeniu mięsa zbierz powstały sok, który posłuży on do przygotowania sosu.
  4. Na rozgrzanym tłuszczu podsmaż posiekaną w drobną kostkę szalotkę.
  5. Dodaj 250 ml ciepłej wody razem z sokiem z pieczeni mięsa. Dodaj Esencję do sosu Knorr, dzięki której sos będzie gęsty i dobrze doprawiony. Całość dokładnie wymieszaj, upewniając się, że esencja zupełnie się rozpuściła. Wszystko razem gotuj dwie minuty, po czym sos zapraw śmietaną. Na koniec dodaj roztarty w ręku majeranek (5 g). Mięso podawaj z sosem.

Smacznego!